Rodzaje pomp ciepła

 

Pompy ciepła mogą pracować dzięki wykorzystywaniu różnych odnawialnych źródeł energii. Do dyspozycji najczęściej mamy: ziemię, wody gruntowe, wody powierzchniowe, powietrze i ciepło z odzysku.

Energia do gruntu trafia z atmosfery i jest akumulowana w kilkudziesieciocentymetrowej warstwie. Temperatura gruntu równa się ze średnią roczną temperaturą powietrza. Warstwa ta znajduje się na głębokości 80-200m. Pobieranie tej energii jest możliwe dzięki zastosowaniu sond pionowych. W odwiercie układa się wymiennik pionowy i stanowi zamknięty obieg. W nim cyrkuluje niezamarzający roztwór glikol-woda.

Często stosowane są kolektory poziome. Układane sobą na głębokości 1-1,6m. Temperatura zmienia się wprawdzie w ciągu roku, ale jej dobowe wahania są minimalne. W tej warstwie gleby temperatura wynosi w styczniu +5°C, a w w lipcu +17°C. Największą wydajność kolektory tego typu uzyskują w glebie wilgotnej. Warto wspomnieć, że ten sposób pozyskiwania energii nie zakłóca wegetacji roślin.

Gdyby jednak nasza działka była za mała na tego typu rozwiązanie możemy skorzystać z pompy głębinowej. Czerpie ona energię z układu dwóch studni głebinowych. Woda jest przekazywana na zewnątrz do wymiennika w pompie ciepła a następnie wychłodzona i oddawana do studni zwrotnej. Tego rodzaju rozwiązanie osiąga bardzo wysoki współczynnik efektywności dzięki wysokiej temperaturze dolnego źródła, która wacha się od 7 do 10 stopni Celsjusza.

Z wód powierzchniowych typu jeziora, rzeki, stawy uzyskuje się energie dzięki kolektorom poziomym. Są wypełnione wodnym roztworem substancji niezamarzającej i rozkłada się je na dnie zbiornika wodnego.

Bardzo łatwo dostępnym źródłem zasilania dla pomp ciepła jest powietrze. Wentylator zasysa powietrze, które zostaje przesunięte przez parownik pompy ciepła. W ten sposób część energii cieplnej skumulowanej w powietrzu zostaje przekazana do systemu grzewczego budynku.