Jak wybrać pompę ciepła?

 

Na samym początku musimy sobie zadać pytanie, jaki rodzaj zasilania pompy najbardziej by nam odpowiadał. Gdy już poznamy specyfikę źródła dolnego (np. stabilność dostarczanej temperatury) należy wybrać źródło górne (czyli np.: ogrzewanie podłogowe na parterze domu i ścienne w sypialniach na piętrze). Musimy także wiedzieć jaka powinna być jego robocza temperatura, w tabelach technicznych danych pomp ciepła upewniamy się czy moc wybranego modelu pompy jest właściwa. Jeśli dolne źródło zostanie wykonane dobrze, pompa ciepła spełni swoje zadanie rzez cały rok.

Wybór pompy ciepła. Przed wyborem i zakupem powinniśmy określić jakie funkcje ma spełniać taka pompa. Priorytetem pomp tego typu jest dostarczanie ciepła do budynku, jednakże może też działać odwrotnie czyli chłodzić. Możemy znaleźć taką, która w zimie grzeje, a w lecie chłodzi. Gdy sprecyzujemy nasze potrzeby zaczynamy właściwe poszukiwania urządzenia. Mimo dużej liczby producentów na rynku musimy wiedzieć, że pompy budową bardzo się nie różnią. Najważniejszy jest agregat sprężarkowy. On określa parametry pompy. Reszta to trochę rurek, zaworów i sterownik elektroniczny. Zalecane jest jednak sprecyzowane naszych potrzeb i staranne porównanie produktów poszczególnych firm.

Po zakupieniu pompy ciepła należy skonfigurować urządzenia tworzące tzw. węzeł cieplny, inaczej kotłownię. Za pompę ciepła do domu ok. 200 m² zapłacimy od kilkunastu do ponad dwudziestu tysięcy złotych. Możemy zmniejszyć koszt inwestycji jeśli zrobimy ją sami. Pompa ciepła jest na tyle łatwa w konstrukcji, że da się ją wykonać w warunkach amatorskich, osiągając całkiem przyzwoite parametry, jeśli użyje się dobrej klasy komponentów, a w szczególności sprężarkę. Należy jednak pamiętać o tym, iż niezawodność działania systemu jest niezwykle ważna, z tego powodu zaleca się zatrudnienie specjalistów zajmujących się instalacją tego typu systemów.